برگزاری آیین نکوداشت دانش آموختگان بین المللی دانشگاه های کشور در حرم مطهر رضوی

ارسال شده در تاریخ :

آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌المللی دانشگاه‌های کشور با حضور دکتر داداش پور معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان، دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی و مدیران این حوزه و حجت الاسلام حسینی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه روز چهارشنبه 22 تیر ماه 1401 در رواق دارالرحمه حرم رضوی برگزار شد .

دکتر هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌المللی دانشگاه‌های کشور ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه ولایت و امامت و عید سعید غدیر خم، گفت: تشکیل انجمن دانش آموختگان بهترین شکل ممکن برای تداوم همکاری و ارتباط دانش آموختگان با ایران و با دانشجویان سایر کشورها که در ایران تحصیل می‌کردند، است و ما برای اینکه این تعامل پایدار باشد، هرگونه کمک و اقدامی که نیاز باشد، به کار خواهیم گرفت.

وی در ادامه از دانش آموختگان به عنوان سرمایه‌ای بزرگ و سفیران علمی یاد کرد و خاطر نشان ساخت: ما برای ارج نهادن به سرمایه‌ها و حفظ تعاملات و تبادلات علمی در حال تدوین آیین‌نامه‌ای هستیم تا فرصت تحقیقاتی کوتاه مدت به دانشجویان و محققان جهان داده شود و در این راستا بتوانند از ظرفیت‌های علمی ایران و جهان اسلام بهره‌مند شوند. اولویت در این آیین‌نامه با دانش آموختگانی است که در ایران تحصیل کرده‌اند، همچنین سامانه‌ای برای تشکیل انجمن دانش آموختگان به منظور تقویت و گسترش تعاملات در حال شکل‌گیری است.

دکتر داداش پور با اشاره به مشکلات متعددی که در دنیا و جهان اسلام وجود دارد تاکید کرد: مشکلاتی مانند زیست محیطی و یا ریزگردها ممکن است از عهده یک کشور خارج باشد و باید با همکاری و همیاری کشورهای منطقه و به صورت فرامرزی حل گردد و دانش آموختگان دانشگاه‌ها بهترین حلقه این تعاملات و رایزنی‌ها برای احصا مشکلات و یافتن راه حل برای رفع مشکلات هستند.

معاون وزیر علوم افزود : امیدوارم در رشته‌ای که دانش‌آموخته شده‌اید، بتوانید به بشریت خدمت کنید، هر چند امروز علم به تنهایی نمی‌تواند مشکلات بشر را حل کند و انسان بیش از هر زمان دیگری نیازمند اخلاق و وجدان کاری برای رفع مشکلات و دغدغه‌های خود است.

وی افزود : کشورهای اسلامی در ظاهر دارای اختلافاتی هستند ولی در باطن هیچ مشکلی وجود ندارد و باید با پررنگ ساختن اشتراکات، اختلافات را کمرنگ و به مرور از میان کشورهای اسلامی برداریم و امت واحده‌ای که از مطالبات قرآنی و پیامبر اسلام است، شکل دهیم. نخبگان علمی در این عرصه می‌توانند ظهور و بروزی نقش آفرین داشته باشند و بی حضورشان کارها سرانجامی نخواهند یافت.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های پیش رو در جهان امروز، چهار ماموریت و رسالت، آموزش و تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص، پژوهش بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی، کارآفرینی و ترسیم نقشه راه سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی جامعه را برعهده دارند، ابراز داشت: ما نیز در وزارت علوم در پی تربیت نیروهای متخصص و متعهد در حوزه دانشجویان داخل و بین‌الملل هستیم و تقویت روحیه نوآوری و خلاقیت و شکوفایی و بالندگی و دغدغه‌مندی مردم و رفع مشکلات جامعه از سوی دانشجویان را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی در پایان ضمن تقدیر از زحمات دفتر زائران خارجی حرم مطهر امام رضا علیه السلام،که در برگزاری این جشن همکاری خوبی مبذول داشتند، وجود هرگونه کمبودی در طی تحصیل دانشجویان بین‌الملل عذرخواهی کرد و گفت: در چند ماهی که مسئولیت سازمان امور دانشجویان را پذیرفته‌ام، تمام سعی خود و مجموعه را به کار بسته‌ام تا دانشجویان داخل و خارج با کمترین دغدغه‌ای به تحصیل مشغول باشند و جز درس و یادگیری، هیچ نگرانی‌ای نداشته باشند.

لازم به ذکر است جشن دانش آموختگان دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کشور با حضور 150 دانشجوی خواهر از 20 ملیت از 43 دانشگاه کشور روز پنجشنبه در تالار رودکی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

melal140111

melal140112

melal140113

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه