برگزاری مراسم استقبال از دانشجویان نو ورود در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :

گردهمایی آیین ورود ویژه دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در روزهای ۱۰ و ۱۱ مهرماه با حضور دکتر احد ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر بختیار شعبانی معاون آموزشی دانشگاه، دکتر ابوالفضل غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی، حجت الاسلام و المسلمین حسینی مطلق رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از دانشجویان جدیدالورود در تالار رودکی واقع در مجتمع کانون‌های فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، مراسم آیین ورودی نو دانشجویان در نوبت صبح یکشنبه ۱۰ مهرماه برای دختران دانشکده‌های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم ریاضی و در نوبت عصر یکشنبه ۱۰ مهرماه برای دختران دانشکده‌های علوم تربیتی، علوم، معماری و شهرسازی، علوم اداری و اقتصادی، حقوق و علوم سیاسی برگزار شد. همچنین این مراسم در نوبت صبح دوشنبه ۱۱ مهرماه برای دختران دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، دامپزشکی، علوم ورزشی، منابع طبیعی و محیط زیست و در نوبت عصر همان روز برای پسران کلیه دانشکده‌ها برگزار گردید.

در این گردهمایی دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم و تبریک به مناسبت ورود به دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد اشاره کرد: دوران تحصیلی دوران رشد و موثر واقع شدن است و باید آماده حضور در جامعه شد.

همچنین به دعای امام زمان (عج) نیز اشاره‌ای کرد که ویژگی علما را زهد و نصیحت و ویژگی دانشجویان را جهد و رغبت می‌داند. بنابراین لازم است دانشجو در طول دوران تحصیل رغبت، انگیزه و تلاش داشته باشد.

دکتر ضابط تاکید کرد: اولویت اصلی دانشجویان کسب علم و دانش است، هر چند در کنار این اولویت اصلی می‌توانند به فعالیت‌های مختلفی نیز بپردازند. دانشگاه محیط مناسبی برای کسب مهارت‌های مورد نیاز زندگی است و لازم است که دانشجویان خواسته‌های خود را مطالبه کنند.

در ادامه این گردهمایی نیز حجت الاسلام و المسلمین حسینی مطلق رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه به دانشجویان نو ورود خیر مقدم گفت و تاکید کرد: بالاترین امتیاز شما افتخار تحصیل در شهر مقدس مشهد است که آرزوی بسیاری از مردم است لذا ضروری است که دانشجویانی نمونه در همه زمینه‌های علمی و معنوی باشید و فرصت‌ها را مغتنم شمارید زیرا از دست دادن فرصت موجب خسران است. وی افزود: در کنار درس باید به ورزش، استراحت و زیارت نیز پرداخت زیرا همان گونه که در اسلام اشاره شده است عقل سالم در بدن سالم است.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مطلق در ادامه اضافه کرد: زیست جدید در دانشگاه محدودیت‌هایی را نیز به همراه دارد که البته این محدودیت‌ها موجب رشد شما خواهد شد و برای شما در آینده راهگشا خواهد بود. ایشان به برنامه‌ها و فعالیت‌های مجموعه نهاد رهبری در دانشگاه نیز اشاره کرد که فضایی برای فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی است همچون مرکز مشاوره دینی و مذهبی، مرکز همرسانی و کمک در امور ازدواج، اعزام دانشجو به پیاده روی اربعین و غیره.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در انتها سخنان خود گفت: روزی مسئولان دانشگاه کنار خواهند رفت و مسئولیت‌ها بر دوش شما خواهد بود بنابراین لازم است از ابتدا مهیای این مسئولیت شوید.

در ادامه مراسم دکتر شعبانی معاون آموزش دانشگاه فردوسی مشهد نیز سخنانی ایراد کرد. وی اشاره داشت: یکی از مزیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد حضور بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی بین الملل است که موجب می‌شود دانشجویان از مرزهای فرهنگی و قومی خود خارج شوند و فرصت آشنایی با زبان‌ها، فرهنگ‌ها و سبک زندگی‌ها را فراهم ‌کنند. دکتر شعبانی افزود: در دانشگاه برای رویارویی با دنیای ناشناخته‌ها آماده می‌شویم و برای آمادگی نیاز است که شایستگی‌های خود را تقویت کنیم. بزرگ‌ترین کشف هر انسان شناخت خود و پیدا کردن تصویر واقع بینانه‌ای از خود است.

در پایان این گردهمایی دکتر غفاری معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی توضیحاتی در رابطه با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی داشت. وی در ابتدا به معرفی مدیریت رفاه و سلامت که شامل اسکان برای دانشجویان خوابگاهی، تغذیه، وام، بهداشت و سلامت است پرداخت و اشاره کرد دانشجو در این موارد باید تجربه‌های جدید پیدا کند و تاب آوری خود را بالا ببرد. مدیریت تربیت بدنی نیز از جمله دیگر خدمات است که شامل انواع مختلف فعالیت‌های ورزشی، امکانات مختلف، زمین‌های چمن، سالن‌های ورزشی و اردوهای آخر هفته است‌. شورای انضباطی نیز از جمله دیگر موارد است و نیاز است که همه دانشجویان قوانین را به درستی رعایت کنند و به قوانین احترام بگذارند.

دکتر غفاری به چند نصیحت به نقل قول از ملاصدرا اشاره کرد که می‌گوید:

تقلید نکنید بلکه سعی کنید تفکر نقادانه داشته باشید، گناه نکنید تا بتوانید به حقیقت علم که حکمت است دست پیدا کنید، دنبال ثروت از تحصیل علم نباشید؛ ثروت جز آثار علم است، دنبال مقام و شهرت از کسب علم نیز نباشید و برای خدا درس بخوانید.

وی در پایان به افتخارات شهر مقدس مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد همچون خواجه نصیر الدین طوسی اشاره کرد.

در ادامه این گردهمایی دانشجویان ورودی ۱۴۰۱ از نمایشگاه مهر واقع در سالن خیام مجتمع فرهنگی و نمایشگاهی نگارستان پردیس بازدید به عمل آوردند. بازدید از این نمایشگاه به منظور آشنایی دانشجویان نوورود با فعالیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه انجام گرفت.

لازم به ذکر است نمایشگاه مهر با حضور تشکل‌های اسلامی دانشجویان، انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی و بخش‌های مختلف اداری دانشگاه در حوزه‌های آموزشی و رفاهی در بیش از 30 غرفه با هدف آشنایی دانشجویان ورودی جدید با فعالیت‌های آن‌ها برگزار شد.

خبرنگار: فائزه قنبری

عکاس: آرش قربانعلی زاده

7

3

2

4

5

6

14

13

17

10

11

16

 

آخرین اخبار

بازتاب اخبار دانشگاه