ارسال شده در تاریخ :

در پژوهش اخیر دکتر سپیده شفائی محقق پسادکتری دانشکده علوم تحت نظارت دکتر امید میرشمسی عضو هیات علمی گروه زیست ­شناسی این دانشکده که در نشریه Zootaxa به چاپ رسیده است، چهار گونه جدید عنکبوت از خانواده عنکبوت های گرگی (Lycosidae) متعلق به دو جنس Lycosa و Karakumosa  کشف، توصیف و نامگذاری شدند. اسامی این گونه ها به شرح زیر می باشند:

 ۱) گونه Lycosa soboutii به افتخار دکتر یوسف ثبوتی فیزیکدان نظری معاصر از استان زنجان توصیف و نامگذاری شد.

 ۲) گونه Karakumosa golestanica از منطقه پارک ملی گلستان توصیف و نامگذاری شد.

 ۳) گونه Karakumosa sarvari به افتخار عبدالله سروراحمدی نوازنده فقید موسیقی مقامی از تربت جام توصیف و نامگذاری شد.

 ۴) گونه Karakumosa yahaghii به افتخار دکتر محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد از استان خراسان جنوبی توصیف و نامگذاری شد.

همچنین در مقاله دیگر مرتبط با پژوهش این محقق پسادکتری که در مجله Arthropoda Selecta روسیه مورد پذیرش قرار گرفته است گونه Alopecosa pekari  به افتخار عنکبوت شناس چک Stano Pekar  و گونه Trochosa marusiki به افتخار عنکبوت شناس روس Yuri M. Marusik توصیف و نامگذاری شدند که هر دو گونه مربوط به استان آذربایجان غربی می باشند. لازم به ذکر است این خانواده از عنکبوت ها با بیش از ۲۴۰۰ گونه و ۱۲۷ جنس توصیف شده در دنیا ششمین خانواده بزرگ راسته عنکبوت ها محسوب می­ شوند و به دلیل رفتار فعال شکارگری نقش مهمی در ثبات اکوسیستم های خشکی دارا می باشند. در نتیجه این پژوهش و معرفی شش گونه جدید برای علم تعداد گونه های خانواده عنکبوت های گرگی در ایران به ۸۱ گونه رسید.