ارسال شده در تاریخ :

مراسم بزرگداشت دکتر محمد جعفر یاحقی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و پژوهشگر و نویسنده ایرانی، روز پنج‌شنبه 4 اسفندماه 1401 با حضور دکتر ضابط رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و جمعی از چهره‌های برجسته حوزه ادبیات، سینما، پژوهش و ترجمه، در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر غلامرضا حسنی درمیان، رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران گفت: دکتر محمدجعفر یاحقی را به ‌جرئت می‌توان یکی از حافظان زبان و ادب فارسی دانست. او جزو افرادی است که در تربیت نسل‌های متعدد، تأثیرگذاری زیادی داشته است. یاحقی، بی‌گمان امروز یکی از افتخارات کشور است.

سید مهدی زرقانی عضو هیات علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد و از استادان صاحب‌نظر در حوزه زبان و ادبیات فارسی نیز در این مراسم از دیدگاهی متفاوت به روایت اندیشه و شخصیت محمدجعفر یاحقی پرداخت و گفت: در میان اندیشمندان، برخی سنت‌گرا و برخی سنت ستیز و دسته سوم سنت‌مند هستند. فردی که درباره سنت به خودآگاهی نرسیده باشد در دسته اول و دوم قرار می‌گیرد؛ اما سنت‌مندی به معنای ادای احترام به سنت با تغییر سنت است. واقعیت این است که تنها در صورتی سنت زنده می‌ماند که از طریق بازخوانی انتقادی یا بازآفرینی بتوانیم در آن قبض و بسط ایجاد کنیم. با این دیدگاه تحلیلی به این نتیجه می‌رسیم که استاد محمدجعفر یاحقی، نه سنت‌گرا و نه سنت ستیز است بلکه اندیشمندی سنت‌مند است. 

در ادامه این مراسم تعداد دیگری از اندیشمندان حوزه‌های مختلف به سخنرانی پرداختند که از آن جمله می‌توان به صحبت‌های دکتر خدیجه بوذرجمهری همسر استاد محمدجعفر یاحقی، علی دهباشی روزنامه‌نگار، ادب پژوه، نویسنده و سردبیر مجله بخارا، دکتر علی‌اشرف صادقی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمدحسین پاپلی یزدی محقق و نویسنده ایرانی، قطب‌الدین صادقی و شمس‌الحق آریانفر اشاره کرد. همچنین ژاله آموزگار، احمد کریمی حکاک، مهدی امین رضوی، محمود امید سالار، آنا کراسنوولسکا، عبدالغفور آرزو، شاه منصور شاه میرزا، عبدالقیوم قویم، گل‌رخسار صفی‌اوا، خاویر هرناندز، علیم اشرف‌خان و... از کشورهای ایران، آمریکا، ایتالیا، افغانستان، هندوستان، تاجیکستان، اسپانیا، سوئد و... پیام‌های صوتی و تصویری خود را برای بزرگداشت دکتر محمدجعفر یاحقی به این نشست ارسال کرده بودند.

عکس از یگانه پوینده فر

p1

p2

p3

DSC_5039.JPG