ارسال شده در تاریخ :

دکتر محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رئیس همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم در نشست خبری این همایش اظهار داشت: شاهنامه تکیه‌گاه زبان فارسی است و فردوسی با شاهنامه، این پرچم را در برابر بی‌هویتی‌ها بالا نگه می‌دارد و افزود: شاهنامه متعلق به جغرافیای کنونی نیست؛ بلکه متعلق به قلمرو فرهنگی ایران است. دلیل این‌که می‌خواهیم شاهنامه را از مرز ملیت ایرانی به مرزهای جهانی، چنانچه که هست بکشانیم این نام را برایش انتخاب کردیم.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار نمود: بحث جاده ابریشم در برخی کشورها مطرح‌شده است و تلاش شده که محوریت آن به‌جای دیگر هم کشیده شود؛ اما واقعیت این است که فلات ایران مرکزیت این جاده ابریشم بوده و این محوریت را در شاهنامه می‌توانیم ببینیم.

دکتر یاحقی تصریح کرد: سرزمین‌هایی که شاهنامه از آن سخن می‌گوید، مسیر جاده ابریشم است که در خود گنجانده است، مسیری که در شاهنامه آمده، همان جاده ابریشم است.

این عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بابیان این‌که ارتباطات فرهنگی و بین‌المللی از مصادیقی است که در شاهنامه آمده، اظهار کرد: مسائل بین‌المللی شاهنامه کمتر موردتوجه قرارگرفته و امیدواریم این همایش بستری برای بین‌المللی شدن اندیشه‌های فردوسی و شاهنامه شود.

وی بابیان این‌که اقدامات خوبی در حوزه عمران و آبادانی توس آغازشده است، گفت: امیدواریم اقدامات انجام‌شده نقطه آغازی برای اقدامات بزرگ‌تر باشد.

دکتر یاحقی یادآور شد: بارگاه حضرت رضا (ع)، بعد مذهبی مشهد است و آرامگاه فردوسی و شهر توس نیز بعد ملی این کلان‌شهر است، ما با دو بال دیانت و فرهنگ حرکت می‌کنیم و این توفیق و این دو ظرفیت را کمتر شهری در جهان با یکدیگر دارد.

رئیس همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» بابیان این‌که شهر توس در آینده باید به شهر فرهنگی تبدیل شود، اظهار کرد: نیاز به معنویت، فرهنگ و پژوهش و کتابخانه نیز وجود دارد و در توس باید کتابخانه عظیمی وجود داشته باشد و پایگاه پژوهشی باشد که افرادی که قصد پژوهش درباره توس و فردوسی و شاهنامه رادارند، به آنجا مراجعه کنند و باید سالن‌های نمایش و تئاتر متعدد در توس داشته باشیم‌، توس به‌مراتب از شکسپیر بزرگ‌تر بوده است.

لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم آیین‌های بزرگداشت فردوسی  روز 23 اردیبهشت‌ماه ساعت 9 صبح در تالار شهر واقع در میدان شهدای مشهد برگزار می‌شود.

این همایش در روز دوشنبه 23 اردیبهشت‌ماه 1398 از ساعت 15:30 تا 19 همچنین در روز سه‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 8:30 تا 12:30 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

مراسم اختتامیه و اهدای نشان فردوسی این همایش در روز سه‌شنبه 24 اردیبهشت در تالار خواجه‌نصیرالدین طوسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار