ارسال شده در تاریخ :

orcidnews

.

 

کاربران محترم به‌ویژه اعضای هیئت‌علمی /دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همکاران و پژوهشگران گرامی، پیرو سؤالات مکرر انجام‌شده برای ثبت شناسه ORCID که یک شناسه مشخص برای هر نویسنده می‌باشد، با تلاش همکاران مرکز اطلاع‌رسانی و کتابخانه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، فایل‌هایی آموزشی با عنوان  دست نامه عملی و تصویری یکپارچه‌سازی شناسه پژوهشگران در پایگاه ORCID" تهیه‌شده است

درواقع در این سرویس نویسندگان می‌توانند رزومه علمی خود را به ثبت برسانند و به‌جای ارسال رزومه به‌جاهای مختلف کافی است کد ORCID خود را ارسال کنند. ORCID یک کد شامل حروف و اعداد (۱۶ کاراکتر) هست که به یک نویسنده به‌صورت انحصاری تعلق می‌گیرد. افراد مختلف، داوران و ژورنال‌های مختلف با این کد می‌توانند وارد صفحه نویسنده شده و رزومه، تجارب و توانمندی‌های او را مشاهده نمایند.

 بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران در دنیای مجازی با این چالش مواجه هستند که فعالیت‌های پژوهشی آن‌ها و افراد هم نام (similar name) قابل‌تمایز باشد. نیاز به داشتن شناسه‌ای منحصربه‌فرد که بتوانند آن را در کلیه مقالات، پروانه‌های ثبت اختراع، شبکه‌های اجتماعی علمی و... که در سامانه‌های مختلف ذخیره می‌شوند، مورداستفاده قرار دهند، موردتوجه این سایت قرار گرفت. ارکید یک مؤسسه غیرانتفاعی است که به همین منظور و جهت تخصیص کد شناسایی منحصربه‌فرد به هر نویسنده ایجادشده است. ارکید امکان انتقال داده‌های ذخیره‌شده را به سامانه‌های مختلف فراهم می‌کند و امکان انتقال از پایگاه‌های اطلاعاتی دیگر نظیر آی اس آی و اسکوپوس به آن نیز فراهم است.

.

برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

.

ارسال‌کننده خبر: هراتیان

آخرین اخبار